Cudzoziemiec nie jest zobowiązany przedstawiać tzw. Testu rynku pracy, gdy:
- zawód który cudzoziemiec ma zamiar wykonywać u tego pracodawcy, znajduje się w wykazie zawodów deficytowych. Wykazy te publikowane są w rozporządzeniach wojewodów dla konkretnych województw.
- bezpośrednio przed złożeniem wniosku, cudzoziemiec posiadał zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku.
- w okresie 3 lat przed złożeniem wniosku, cudzoziemiec ukończył w Polsce uczelnię z siedzibą na jej terytorium lub na terytorium innego Państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego bądź Konfederacji Szwajcarskiej.
- cudzoziemiec jest doktorantem w Polsce
- cudzoziemiec przebywa w Polsce legalnie i nieprzerwanie, od 3 lat poprzedzających złożenie wniosku
- zawód który cudzoziemiec ma zamiar wykonywać, znajduje się w rozporządzeniu właściwego ministra pracy dotyczącego sytuacji, gdy zezwolenie na pracę jest wydawane przed wojewodę bez testu rynku pracy.
- cudzoziemiec zwolniony jest z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, na mocy odrębnych przepisów
- cudzoziemiec nie potrzebuje testu rynku pracy, gdy bezpośrednio przez złożeniem wniosku o zezwolenie na pracę, był zatrudniony u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku przez okres nie krótszy niż 3 miesiące na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, które zostało wpisane do ewidencji oświadczeń. By móc skorzystać z tego zwolnienia, 3 miesiące muszą być przepracowane na podstawie umowy o pracę i dokumentów które potwierdzają opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne.
- cudzoziemiec jest obywatelem Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy i chce wykonywać prace pielęgnacyjno-opiekuńcze lub pomoc domową.