Obywatelstwo polskie można uzyskać poprzez nadanie przez Prezydenta, uznanie za obywatela oraz przywrócenie obywatelstwa. Występując o nadanie obywatelstwa, należy złożyć uzupełniony w języku polskim wniosek oraz dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Nie ma szczególnych wymogów, jakie powinien spełniać cudzoziemiec, by nadano mu obywatelstwo, ponieważ rozstrzygnięcie Prezydenta jest uznaniowe. Nadanie lub odmowa nadania ma formę postanowienia, które nie wymaga uzasadnienia i nie podlega zaskarżeniu.
Zaś uznanie za obywatela polskiego wymaga spełnienia jednego z warunków wskazanych w art. 30 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim. Decyzję w sprawie uznania cudzoziemca za obywatela polskiego wydaje Wojewoda. Rodzaj niezbędnych dokumentów uzależniony jest od przesłanki na podstawie, której cudzoziemiec ubiega się o uznanie. Dokumentację składa się podczas wizyty umówionej telefonicznie. Opłata administracyjna za wydanie decyzji wynosi 219 złotych. Od decyzji można się odwołać w terminie 14 dni od jej doręczenia. Odwołanie wnosi się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody.
Jeżeli cudzoziemiec posiadał obywatelstwo i utracił je przed 1 stycznia 1999 r., może starać się o jego przywrócenie. W tym celu należy złożyć wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wszelkie dokumenty w języku innym niż polski muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub konsula RP. Opłata administracyjna od wydania decyzji wynosi 219 zł. Jeżeli rozstrzygnięcie nie jest korzystne dla wnioskodawcy, można w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Możliwe jest również złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Login Legal Experts oferuje pomoc w zakresie udzielania konsultacji, uzupełniania wniosków, przygotowywania dokumentacji.